לחם עבודה

בלוג בוטיק לקולינריה

מסמך 50 העקרונות לבלוגר אוכל

1. היה נאמן קודם כל לקוראיך. אחר כך לעצמך ולבסוף לבעלי המסעדות ואנשי יחסי הציבור.
2. אין להעתיק קומוניקטים/חלקי קומוניקטים. ניתן בהחלט להזכיר (עדיף במילים שלך) נקודות חשובות או אנקדוטות מהקומוניקט, אך לא מעבר לכך.
3. תיאור המנה מהתפריט בתוספת המילה טוב/מצוין/נפלא/גרוע/חלש לא אומר כלום לקורא. אם להשתמש במילותיה של מורה בבית הספר: “פרט, נמק והבא דוגמאות”. אכלת סטייק? מה אהבת בו? מידת הצלייה הייתה מדויקת? הבשר היה עסיסי? הבשר היה מיושן? מאיזה נתח הוכן הסטייק? מה היה משקל הנתח? האם הרוטב הוסיף לנתח הבשר או פגם בו? איך היה השילוב של הבשר עם התוספת שהוגשה לצדו? איך הייתה הפרזנטציה של הצלחת? אכלת מנה דומה במקום אחר – תתאר את  ההבדלים בין המנות
4. גילוי נאות הינו חובה. הוא חייב לבוא בראש הביקורת, בצורה בולטת וברורה. אין טעם לדחוף אותו באמצע הפוסט או בסופו. לשים גילוי נאות בסוף הכתבה משול בעיניי לכך שמישהו יבוא ויגיד לך שאמא שלך מתה. אחרי התדהמה והלחץ הוא יגיד לך: “סתם. עבדתי עלייך”. כמובן שההקבלה מעט דרסטית, אבל תפקידו של הגילוי הנאות הוא מהותי ואנחנו חייבים את זה לקוראים שלנו
5. אתה לא דיפלומט, לא עובד משרד החוץ, לא קואצ’ר ולא נציג מטעם המשרד תעשייה ומסחר. אתה בלוגר. תן תיאור נקי ואובייקטיבי.
6. אין צורך לצבוע את הפוסט בצבעים ורודים כדי להפוך אותו לחיובי
7. אם רוב המנות היו בינוניות/רעות אין צורך למצוא מנה אחת טובה יותר ולכתוב שרק עבורה שווה להגיע למסעדה. אם רוב המנות בינוניות אז סביר שאין סיבה אמיתית להגיע למקום. הרי לא הייתי שולח חבר טוב או את הוריך למסעדה הזו.
8. תיאור המנות השליליות צריך לתפוס מקום שווה לתיאור המנות הטובות. כך ראוי וכל נכון לעשות
9. אתה לא חבר של איש יחסי הציבור
10. אתה לא צריך טובות של איש יחסי הציבור
11. איש יחסי הציבור לא עושה לך טובה שהוא מזמין אותך לארוחה חינם
12. איש יחסי הציבור לא עושה לך טובה שהוא שולח לך מוצרים להתנסות
13. ההיפך. אנשי יחסי הציבור צריכים אותך. אין להם זכות קיום בלעדיך. אל תנצל את זה, אבל זכור זאת ותמנע ככל יכולתך מלחשוב עליו בזמן הכתיבה
14. אין בשום פנים ואופן לערבב ידידות עם בעל מסעדה/איש יחסי הציבור בעת כתיבת פוסט. אם לא נעים לך – אל תכתוב
15. לעולם אל תכתוב מתוך רצון שיזמינו אותך לאירועים וארוחות נוספים. זו פגיעה חמורה ביותר בנאמנות שלך. חשוב – האם אתה מגדיר את עצמך כאדם כל כך זול שניתן לקנות אותו בארוחה שעלותה 100-200 ₪?
16. בשום פנים ואופן אל תקבל ואל תשנה את הפוסט בעקבות הערות של איש יחסי הציבור/בעל מסעדה, למעט מקרים בהם יש טעות בפרטים טכניים – הבשר היה אנטרקוט ולא סינטה, מחיר המנה הוא 70 ולא 80 וכדומה.
17. אם אתה עובד בקידום תכנים במדיה עבור בית עסק – אל תכתוב עליו. יש בכך בעיה אתית קשה.
18. תשתדל לשמור על מינון הגיוני בין ארוחות מוזמנות לבין ארוחות בתשלום
19. שמור על קשר ישיר עם קוראיך והקפד לענות על תגובות שלהם בגוף הפוסט
20. תן ערך מוסף לקוראיך
21. תן כבוד לבלוגרים עמיתים
22. מניסיון אישי, השתדל להימנע מתחרויות בלוגרים שמטרתם הצפת התכנים באופן שגורם להזניה.
23. היה סבלני כלפי קוראים וכותבים אחרים בפלטפורמות השונות. זה לגיטימי שלא לכולם נוח לקרוא ולקבל תוכן שנכתב בעקבות אירועים מוזמנים. אנחנו לא בתחרות עם אף אחד.
24. אם אתה בוחר לקדם/לפרסם את הבלוג שלך בפורומים השונים ברחבי האינטרנט, הקפד למלא אחר החוקים של האתרים השונים. בחלק מהפורומים תתבקש להעתיק את הפוסט במלואו יחד עם קישור. אחרים יאפשרו תקציר עם קישור וחלקם קישור בלבד.
25. פרסום בפלטפורמות השונות טוב לבלוג שלך, שכן קישורים רבים מאתרים שונים מגדילים את המיקום של אתרך במנועי החיפוש.
26. המנעו ככל הניתן משימוש במנגנון הדירוג של חלק מהאתרים. אין חשיבות, אין תכלית וברוב המקרים אין הצדקה לתת ציון מספרי. מעבר לכך, אנו מוגבלים במספרים שלמים שרק מסבכים וגורמים לנו ללכת סחור סחור. השתדלו להמנע משימוש במנגון זה.
27. זהו, 26 עקרונות אני כתבתי. מחכה בציפייה לקרוא בתגובות עוד עקרונות שעולים לכם בראש. במידה והם יראו לי רלוונטיים – אוסיף אותם כאן עד שנגיע ל-50 עקרונות שיהיו מקובלים ומוסכמים בתקווה על כולנו, או לפחות על רובנו וגם בזה דיינו.


4 תגובות עד כה.

 1. פשוט מעולה ,יאיר.

    (ציטוט)  (תגובה)

 2. שאפו

    (ציטוט)  (תגובה)

 3. אני הייתי אומרת גם להשקיע בנושא, בכתיבה עצמה, ובסימני פיסוק 🙂 עם כל הכבוד לאוכל עצמו…

    (ציטוט)  (תגובה)

 4. טל says:

  אני הייתי מתחיל בתהיה נאמן דבר ראשון לעצמך… גם אם הקוראים שלך אוהבים לקרוא ביקורות, אבל אתה שונא ללכת לאירועי יח”ץ – אל תלך…
  אל תפחד שבגלל שאתה כותב את האמת שלך יפסיקו להזמין אותך.

    (ציטוט)  (תגובה)
חיפושהפוסטים הנצפיםמתכונים מומלצים

 • הניוקי של אבא
 • פסטה בשמנת, פטריות וגבינות
 • קרם ברולה
 • רוסטביף אחו-שרמוטה